۱۸ مهر ۱۳۸۳
من و حسن در ماموریت های مختلف عکس های جالب و به یاد ماندنی از همدیگر داریم. ولی عکسی که دیروز در نماز جمعه هرات از یکدیگر گرفتیم خیلی شبیه هم بود.حسن از بین نمازگزاران که در قسمت مسقف مسجد نشسته بودند رد می شد, در حالی که من نیز در همان مکان منتظر گرفتن عکس از ورود نمازگزاران بودم.
11.jpg
10.jpg
۱۷ مهر ۱۳۸۳
herat22.jpg
An Afghan man passes by a portrait of Afghan presidential candidate, Masoodah Jalal in the western city of Herat, 05 October 2004. Afghanistan is proud to have for the first presidential election in its history a female candidate, Masooda Jalal. But behind her, Afghan women remain deprived of the most fundamental rights. AFP PHOTO/Behrouz MEHRI ادامه عکس ها
۱۶ مهر ۱۳۸۳
جاده مرز دوغارون به هرات توسط ایران آسفالت شده است. راننده خیلی سریع نمی راند, می گوید پس از ترمیم جاده به علت عادت رانندگان افغانی به جاده خاکی تصادف بیشتر شده است. به نزدیک هرات که می رسیم, تقریبا اثری از اردوگاه مسلخ نیست. بزرگ ترین اردوگاه مهاجرین در دنیا که بیش از ۳۰۰۰۰۰ آواره را پناه داده بود محو شده است. بیشتر آوارگان به شهرهای خود بازگشته اند. مناره های تاریخی شهرهم چنان کج ولی پابرجا هستند. ترافیک بیشتر شده است. زنان چادری هم بیشتر از قبل دیده می شوند چادر گزینه پس از برقع برای زنان است. ساختمان های بلند در اطراف شهر رو به بالا می روند. دو ساختمان ۱۸ طبقه توسط یک شرکت ترک در حال ساخت است. بیشتر ساختمان های مخروبه از زمان جنگ نیز ترمیم شده اند. رستوران های جدید در طول دو سال گذشته ساخته شده اند که غذای خوب ولی گران سرو می کنند. بلوارهای متروک سرسبز شده اند و پارکی به نام باغ ملت در منطقه خوش آب و هوای شهر ساخته شده است. و اما جالب تر از همه, خط اینترنت LAN در داخل اتاق هتل است که جزو سرویس هتل است. با خرید سیم کارت با قیمت ۵۰ تا ۷۰ دلار, می توان صاحب موبایل شد. مردم راضی هستند و اقتصاد خود را رو به رشد می بینند. شهر امن تر از گذشته است, اگرچه هر از گاهی اتفاقاتی می افتد که آخرین آن ها ناآرامی های سه هفته قبل پس از برکناری اسماعیل خان بود که منجر به کشته شدن چهار نفر شد و چند ماه قبل نیز میرویس پسر اسماعیل خان ترور شد.
herat08.jpg
۱۴ مهر ۱۳۸۳
نزدیک سه سال پیش, پس از فرار طالبان, هرات سرشار از زندگی بود. مردم از شادی پایان سال ها خفقان به رقص در آمده بودند. صدای بلند موسیقی تا پاسی از نیمه شب, عقده های چند ساله مردم هرات را خالی می کرد, اگر چه خواب را بر ما خراب می کرد ولی شیرین بود. دیدن آزادی در چهره های مردم زجرکشیده افغان زیبا بود.
herat01.jpg
ادامه
صفحه 48 از 49
صفحه قبلی |<< << < ... 47  [48]  49  >> >>| صفحه بعدی